Klimatyzacja samochodowa to urządzenie do schładzania wnętrza pojazdu. Jego działanie jest oparte na transporcie ciepła. Klimatyzacja chłodzi wnętrze pojazdu, wytwarzając ciepło na zewnątrz pojazdu. Tak działa każde, znane fizykom, technikom i całemu światu nauki urządzenie chłodzące.
Do transportu ciepła wykorzystywany jest specjalny czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy w pracującej klimatyzacji występuje pod dwoma ciśnieniami. Jest sprężany za pomocą sprężarki a następnie rozprężany w zaworze rozprężnym klimatyzacji. Skąd bierze się chłód w samochodzie wyposażonym w klimatyzację? Gaz podczas rozprężania (gdy zmniejszane jest jego ciśnienie) obniża swoją temperaturę. To właśnie za pomocą gazu o obniżonym ciśnieniu i zarazem temperaturze chłodzony jest tzn. parownik który chłodzi przepływające przez nawiew powietrze.
Dlaczego klimatyzację trzeba dobijać?
Mimo iż układy klimatyzacji są bardzo szczelne nie są szczelne w 100%. Kiedyś, gdy klimatyzacja występowała tylko w drogich pojazdach i była bardzo kosztownym elementem wyposażenia samochodu przewody, którymi płynie czynnik chłodniczy były wykonane z metalu. Co więcej: układy klimatyzacji zawierały bardzo dużą ilość czynnika więc nawet dość znaczy ubytek nie powodował zmniejszenia się wydajności układu.
Nowoczesne samochody, szczególnie te tańsze i mniejsze posiadają często przewody klimatyzacji wykonane z tworzyw sztucznych. To sprawia, że – szczególnie po upływie czasu – przewody te pozostają nieszczelne. Producenci stosują również coraz mniej pojemne układy klimatyzacji w trosce o środowisko. To wszystko sprawia, iż choć w ubiegłym wieku układy klimatyzacji nie wymagały serwisowania nawet w 10-12 letnim samochodzie, dziś klimatyzacja potrafi odmówić posłuszeństwa nawet w 3-4 latku!
Na czym polega serwis klimatyzacji?
Oczywiście gdy klimatyzacja przestała działać nie zawsze nie wystarczy zwykły serwis klimatyzacji. Nabijanie klimatyzacji z pewnością jednak pomoże jeśli czynnik chłodniczy nie był nigdy uzupełniany a klimatyzacja straciła swoją pierwotną wydajność.