Na czym polega nabijanie klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa to urządzenie do schładzania wnętrza pojazdu. Jego działanie jest oparte na transporcie ciepła. Klimatyzacja chłodzi wnętrze pojazdu, wytwarzając ciepło na zewnątrz pojazdu. Tak działa każde, znane fizykom, technikom i całemu światu nauki urządzenie chłodzące.

Do transportu ciepła wykorzystywany jest specjalny czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy w pracującej klimatyzacji występuje pod dwoma ciśnieniami. Jest sprężany za pomocą sprężarki a następnie rozprężany w zaworze rozprężnym klimatyzacji. Skąd bierze się chłód w samochodzie wyposażonym w klimatyzację? Gaz podczas rozprężania (gdy zmniejszane jest jego ciśnienie) obniża swoją temperaturę. To właśnie za pomocą gazu o obniżonym ciśnieniu i zarazem temperaturze chłodzony jest tzn. parownik który chłodzi przepływające przez nawiew powietrze.

Dlaczego klimatyzację trzeba dobijać?

Mimo iż układy klimatyzacji są bardzo szczelne nie są szczelne w 100%. Kiedyś, gdy klimatyzacja występowała tylko w drogich pojazdach i była bardzo kosztownym elementem wyposażenia samochodu przewody, którymi płynie czynnik chłodniczy były wykonane z metalu. Co więcej: układy klimatyzacji zawierały bardzo dużą ilość czynnika więc nawet dość znaczy ubytek nie powodował zmniejszenia się wydajności układu.

Nowoczesne samochody, szczególnie te tańsze i mniejsze posiadają często przewody klimatyzacji wykonane z tworzyw sztucznych. To sprawia, że – szczególnie po upływie czasu – przewody te pozostają nieszczelne. Producenci stosują również coraz mniej pojemne układy klimatyzacji w trosce o środowisko. To wszystko sprawia, iż choć w ubiegłym wieku układy klimatyzacji nie wymagały serwisowania nawet w 10-12 letnim samochodzie, dziś klimatyzacja potrafi odmówić posłuszeństwa nawet w 3-4 latku!

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Oczywiście gdy klimatyzacja przestała działać nie zawsze nie wystarczy zwykły serwis klimatyzacji. Nabijanie klimatyzacji z pewnością jednak pomoże jeśli czynnik chłodniczy nie był nigdy uzupełniany a klimatyzacja straciła swoją pierwotną wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzydzieści jeden − dwadzieścia dziewięć =