Do czego służy katalizator?

Zacznijmy od prostego porównania. Mamy kuchenkę gazową i spalamy w niej gaz ziemny zwany również metanem. Nikt żadnych filtrów ani katalizatorów niestosuje. Dlaczego? Efektem spalania metanu jest dwutlenenek węgla i woda. Ani jedno ani drugie, oczywiście jeśli nie wyprze dużej części powietrza z otoczenia nie jest w stanie nam zaszkodzić. Dlaczego? Bo zachodzi tam praktycznie spalanie całkowite.

Gdy metan spala się niecałkowicie powstają szkodliwe cząstki czystego węgla (C) czyli innymi słowy sadzy oraz CO czyli toksycznego tlenku węgla. Do takiego spalania (niecałkowitego) dochodzi przy spalaniu paliw w silnikach spalinowych. Paliwa oprócz czystych substancji ropopochodnych, zawierają również dodatki. Jednym z takich dodatków jest MMT czyli dodatek podwyższający wartość oktanową paliwa. Katalizator dopala szkodliwe cząstki. Wycinając go powodujemy, że samochód emituje do środowiska owe szkodliwe cząstki.

3 thoughts on “Do czego służy katalizator?

  1. Stefan

    W Niemczech aby wjechac do centrum miast potrzebujecie „Umwelt Plakette”. Aby otrzymać Umwelt Plakette należy mieć katalizator i ogólnie dobry skład spalin. Za brak Umwelt Plakette dostaje sie mandat 40 EURO.

    W Polsce pełno starych diesli, źle ustawionych gratów na LPG… staniesz na światłach to nieraz jak za czołgiem. Kiedy władze zrobią z tym porządek nie wiem. Ja w polskich miastach włączam obieg zamknięty…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ trzydzieści = 37