Suzuki Jimny czy Dacia Duster?

Mając do wydania 60 000 zł na samochód typu SUV z napędem na wszystkie cztery koła mamy do wyboru dwie sensowne propozycje:

  1. Suzuki Jumny, czyli znana wszystkim mała terenówka produkowana bez większych zmian od 1998 roku. Za 60 000 zł mamy możliwość zakupu wersji 1.3 COMFORT.
  2. Dacia Duster, czyli produkowany na bazie Logana SUV od 2010, który jak na razie nie doczekał się konkurencji wśród samochodów innych marek, konkurencji która oferuje w tak niskiej cenie napęd 4×4. Duster w standardzie nie posiada napędu na cztery koła, ale w cenie 60 000 zł wersja 1.5 dCi już owy napęd posiada.

Na autostrady: Duster

Na autostradzie jazda Suzuki Jimny może być bardzo uciążliwa. Prędkość maksymalna tego samochodu to zaledwie 140 km/h. Jazda bez-przerwy z prędkością bliską maksymalną przypomina podróże maluchem nad morze pod koniec lat 90-tych drogami ekspresowymi. Duster osiąga 168 km/h. To już wartość wystarczająca.

Duster, bez reduktora… do powolnej jazdy lepszy Jimny.

Duster 4×4 1.5 dCi posiada co prawda 6-cio biegową skrzynie, a pierwszy bieg jest krótki jednak nie posiada reduktora.

Mocniejszy: Jimny

Suzuki Jimny zbudowany jest w oparciu o ramę. Duster ma nadwozie samonośne, przy ciężkim terenie, skokach stromych zjazdach niebezpieczeństwo uszkodzenia Dacii jest dość duże. Jimny lepiej sprawdzi się w ekstremalnym terenie.

Spalanie: Duster oszczędniejszy

Duster 1.5 dCi spali średnio poniżej 6 litrów ON na 100 km/h. W Suzuki nalezy się liczyć ze spalaniem lekko poniżej 7 litów. Duster będzie oszczędniejszy, chyba że do Jimny założymy gaz. LPG w Jumny 1.3 jest popularnym rozwiązaniem na forum Suzuki. Wtedy paliwo do Suzuki kosztuje naprawdę mało.

Reasumując: Duster to jednak mniej prawdziwa terenówka

Choć kupiony za 60 000 zł Duster będzie znacznie lepszy w terenie niż przednionapędowy Juke czy przednionapędowa Skoda Yeti to jednak nie wygra ze starym dobrym Jimny. Ten ostatni znowu nieradzi sobie jednak na szosie. Podsumowując:

Potrzebujesz SUV-a który jeździ dobrze w zimie i ew w błocie a większość jeździsz na trasie: kup Dacie Duster!

Potrzebujesz auta które jeździ w ciężkim terenie kup Suzuki Jimny!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − osiemdziesiąt pięć =