Czy katalizator zmniejsza moc silnika?

O ile fabryczny samochód bez katalizatora będzie posiadał wyższą moc silnika niż ten fabrycznie z katalizatorem to już przy jego usunięciu sprawa nie jest taka prosta.Katalizator wytwarza pewien opór w układzie wydechowym. Każdy opór powoduje straty – tak tłumaczą zwolennicy usuwania katalizatorów w sporcie samochodowym usuwanie katalizatorów. To wszystko dokładnie tak wygadałoby w przypadku samochodu fabrycznie bez katalizatora.  Jeśli jednak usuwamy katalizator z samochodu, który seryjnie to urządzenie posiadał to zmieniamy jego układ wydechowy. A dla tego konkretnego układu wydechowego silnik ten został zestrojony (kąty, krzywe otwarcia, zamknięcia wydechowego wałka rozrządu) oraz zaprogramowany (mapy ECU). Jeśli więc go zmodyfikujemy moc może się obniżyć a nie wzrosnąć. Szczególnie jeśli zamiast tłumika przelotowego montujemy prosty kawałek rurki obniżenie mocy po usunięciu katalizatora jest bardzo prawdopodobne.

O ile samochody z katalizatorem były mocniejsze?

Popatrzmy na historię. Najstarsze BMW serii 5 o oznaczeniu 518i (typoszereg E34). Wersja bez katalizatora posiadała moc 115 KM oraz 165 Nm, z katalizatorem 113 KM oraz 162 Nm. Czy rzeczywiście to tak duża różnica?

Check engine

Jeśli samochód nie posiada sondy lambda za katalizatorem check engine nie zapali się po wycięciu katalizatora. Jeśli jednak samochód posiada dwie sondy lambda, czyli jedną przed katalizatorem a drugą za katalizatorem po jego usunięciu może pojawić się check engine. Taki układ sond posiadają samochody z silnikiem benzynowym spełniające normę EURO4. W wielu jednak przypadkach, nawet w autach posiadających dwie sondy błąd check engine nie pojawi się jeśli świece zapłonowe są nowe oraz silnik jest w dobrym stanie technicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 67 = siedemdziesiąt dwa