Jak często wyjeżdżają auta z salonu? Ile salon zarabia na samochodzie?

W kraju mamy pełno salonów samochodowych. Gdziekolwiek nie jedziemy przy głównej drodze jest jakiś salon. Widok ucieszonych ludzi odbierających właśnie nowy samochód jest jednak dość rzadki. Jak często tak naprawdę jeden salon sprzedaje jeden samochód??

Co ponad 2 dni nowe auto w Polsce wyjeżdża z salonu Fiata!

Sprawdźmy to na przykładzie Fiata. Roczna sprzedaż wszystkich modeli koncernu w Polsce wyniosła 25471 w 2012 roku. W Polsce jest około 200 salonów tej marki. Oznacza to, że średnio każdy salon sprzedaje w roku około 128 sztuk. Wraz sobotami mamy w roku około 290 dni roboczych. To oznacza, że średnio nowe auto wyjeżdża co 2 – 2,5 dnia z każdego salonu.

Jakie oni ponoszą koszta?

2 000 zł kosztów w cenie każdego samochodu!

Zakładając, że koszt amortyzacji budynku wynosi 10 000 zł a koszt płac drugie 10 000 zł miesięczny koszt wynosi 20 000 zł.

Sprzedając 11 aut miesięcznie dealer na te podstawowe koszty musi doliczyć do ceny każdego sprzedanego samochodu aż 2 000 zł! Oznacza to, że przy marży od samochodu 3000 zł – 5000 zł właściciel już nieźle zarabia.

Ale oznacza to również, że gdyby sprzedawać samochody w Internecie po wyklinaniu wszystkich opcji cena auta mogłaby spaść o około 2000 zł. Kto jednak chciałby kupić samochód za kilkadziesiąt tysięcy nie oglądając go przed zakupem?

2000 zł to nie dużo, przy drogim samochodzie…

Pamiętajmy, że zestawienie dotyczy wszystkich modeli koncernu Fiata. O ile często wybierane przed rodziny Punto z silnikiem 1.2 kosztuje 40 000 zł to już dostawcze Ducato Maxi kosztuje 90 000 zł.

Salon zarabia nie tylko na sprzedaży

Podane miesięczne koszta utrzymania dotyczą tylko części salonu, która zajmuje się samochodami nowymi. Oprócz tego salon utrzymuje się przecież z:

 • serwisowania samochodów
 • sprzedaży aut używanych
 • sprzedaży części zamiennych
 • sprzedaży akcesoriów
 • wykonywania napraw blacharskich i lakierniczych samochodów używanych

2 thoughts on “Jak często wyjeżdżają auta z salonu? Ile salon zarabia na samochodzie?

 1. Himek

  nie ważne jak często ale ważne kto je kupiuje; a kupuja urzednicy i nauczyciele czy budzetowka, pod urzedem miasta pelno nowych samochodow… ciekawe skad maja pieniadze? Zwykli ludzie zarabiaja po 1500 pln

  Reply
 2. Depo

  Niestety zarabiają na serwisowaniu słono, serwis po roku na którym jest tylko wymiana oleju 600 zł :/ Olej w sklepie mniej jak 150 zł filtr to jakieś grosze…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiem + 2 =