Zasady jazdy motocyklem 125 na „B”

Od 24 sierpnia 2014 roku osoby posiadające prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat mogą poruszać sie motocyklami o pojemności do 125 ccm3. Motocykl taki musi jednak spełniać dodatkowe kryteria:

Maksymalna moc silnika nieprzekraczającą 11 kW (ok. 14.96 KM)

Czyli wszystkie tuningowane dwusuwy, które bez problemu moc 25 KM, czyli ok. 18 kW.

Stosunek masy własnej do mocy nieprzekraczający 0,1 kW/kg

Czyli dla lekkiego motocykla o masie własnej 75 kg moc maksymalna nie wynosi 11 kW. Wynika z tego również, że minimalna masa własna pojazdu, który posiada moc 11 kW to 110 kg.

125-tki nie spełniające tych kryteriów nie mogą być prowadzone przez kierowcę posiadającego jedynie prawo jazdy kategorii B.

Nielegalna 125-tka a wypadek

Jeśli dojdzie do wypadku, w którym winnym okaże się kierowca zmodyfikowanego motocykla 125, który nie spełnia powyższych kryteriów i wykaże to rzeczoznawca motoryzacyjny kierowca motocykla będzie miał ogromny problem. Okaże się w tej sytuacji, że pojazd nie spełniał warunków dopuszczenia do ruchu, więc nie obowiązywało na niego ubezpieczenie OC.

W tej sytuacji lepiej jest prowadzić motocykl klasy 600 nie posiadając uprawnień niż mieć wypadek podrasowaną 125-tka: w pierwszym przypadku karą jest tylko mandat za brak uprawień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

36 − dwadzieścia dziewięć =