Kiedy nie działa ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej, czyli popularne OC jest obowiązkowe. Tylko niewielka część kierowców unika płacenia tego ubezpieczenia, można więc założyć że posiada go większość samochodów poruszających się po polskich drogach. Są jednak sytuacje, w których mimo posiadania OC nie działa ono.

  1. Wypadek pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających (narkotyki, dopalacze)
  2. Powstania szkód środowiskowych (np. podczas kolizji doszło do rozszczelnienia misy olejowej i olej wyciekł do rzeczki, w której wyginął rzadki gatunek ryb – pomimo braku złej chęci i posiadania OC zostaniesz obciążony)
  3. Wypadku w trakcie zawodów motoryzacyjnych bądź przygotowań do nich
  4. Gdy pojazd nie ma badania technicznego a firma ubezpieczeniowa wykaże, że pojazd był niesprawny. UWAGA: jeśli np okaże się że zostały dokonane rażące zaniedbania, np. rzeczoznawca oceniający samochód po wypadku stwierdzi, że opony nie posiadają ogóle protektora a wypadek miał miejsce podczas deszczu OC również nie zadziała!
  5. Wypadkami związanymi z katastrofami, wojnami, atakami terrorystycznymi, strajkami.

W przypadku kierowców zawodowych dodatkowo jeśli:

  • doszło do naruszenia przepisów o czasie pracy kierowców
  • zdarzeń, na które wpływ miały choroby zawodowe (kierowcę zabolało w krzyżu i nie nacisnął hamulca)

OC działa tylko do określonego limitu

Wydawać by się mogło, że jeśli jeździmy sprawnym technicznie pojazdem i jesteśmy trzeźwi oraz posiadamy ważne ubezpieczenie to nigdy nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności do wypadek. Tak jednak nie jest. Ubezpieczenia OC posiadają określony limit. W polskim prawie jest to minimum 5 mln EURO dla szkód osobowych oraz 1 mln EURO dla szkód w mieniu. Wbrew pozorom, jeśli w wypadku uczestniczyło wiele osób to koszty leczenia mogą okazać się naprawdę wysokie i limit 5 milionów EURO może zostać łatwo przekroczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 19 = dwadzieścia siedem