Dlaczego czujniki ciśnienia w oponach nie powinny być obowiązkowe?

Od 1 listopada każdy nowy samochód sprzedawany na terenie UE musi posiadać system kontroli ciśnienia w oponach. Wydawać by się mogło, że to dobrze, że zwiększy się bezpieczeństwo jazdy, że mniej będzie wypadków spowodowanych niskim ciśnieniem. Tak jednak nie jest. Dlaczego?

Czujniki ciśnienia w oponach nie są panaceum na wszystkie zagrożenia jakie są związane z usterkami technicznymi kół samochodu

Czujniki ciśnienia w oponach nie są panaceum na wszystkie zagrożenia jakie są związane z usterkami technicznymi kół samochodu

Obowiązek nie jest dobry

Poduszki powietrzne, ABS, czujniki ciśnienia to wszystko zwiększa bezpieczeństwo jazdy samochodem. Jednak wyobraźmy sobie co by było, gdyby obowiązkowe jeszcze były kurtyny powietrzne, poduszki kolanowe, systemy które zatrzymują pojazd przed przeszkodą, reflektory bi-ksenonowe. Oczywiście sprzedawane samochody byłby bezpieczniejsze. Co z tego jednak skoro mniej ludzi byłoby na nie stać?

  1. Biedniejsi obywatele, których nie stać na nowe super wyposażone samochody a obecnie stać ich na najtańsze nowe auta kupowali by nie nowe auta, ale 5-cio letnie… które np. posiadałby luzy w układzie zawieszenia
  2. Jeszcze biedniejsi obywatele, którzy obecnie kupują auta kilku letnie: zrezygnowaliby z samochodów albo kupowali 15 letnie. Czy człowiek idący pieszo jest bezpieczniejszy niż jadący nawet skromnym samochodem jak Fiat Seicento?

Oczywiście nie ma nic złego w posiadaniu starego samochodu dobrze wyposażonego. Pod warunkiem, że ktoś chce takie auto mieć. Zna się na tym i umie go naprawić. Dla przeciętnego obywatela lepszy jest samochód prosty i nowy.

Mam samochód bezpieczny więc jeżdżę szybciej!

Im lepszy samochód mamy, im bardziej wydaje się nam on niezawodny i bezpieczny to jeździmy mniej uważnie. Im mniejszy i gorzej wyposażony samochód mamy tym jeździmy ostrożniej. To sprawia, że mając gorszy samochód niekoniecznie musimy jeździć mniej bezpiecznie.

Podstawowe wyposażenie wystarczy w zupełności do jazdy

O ile wszyscy jesteśmy zdania, że każdy samochód powinien posiadać np. reflektory i kierunkowskazy gdyż trudno byłoby współistnieć autem niewyposażonym w nie na drodze to jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe tak naprawdę nie ma nigdzie górnej granicy. Jeden samochód posiada czujniki ciśnienia ale nie posiada np. czujnika luzów w układzie kierowniczym. Takie auto nie posiada także czujnika zużycia amortyzatorów. A kierowca nim jadący uważa – za sprawą kampanii reklamowych – że jest całkowicie bezpieczny gdyż ciśnienie w jego kołach jest prawidłowe, podczas gdy… odpadnie mu koło.

One thought on “Dlaczego czujniki ciśnienia w oponach nie powinny być obowiązkowe?

  1. Jarek

    I słusznie!!!! To jest efekt statycznego postrzegania zarządzania państwem. Wprowadzenie do aut obowiązkowych noktowizorów z pewnością spowodowałoby zmniejszenie wypadów po zmroku. A guzik prawda, ludzie jeździliby po zmroku szybciej i może byłoby jeszcze gorzej niż teraz…

    Nie mówiąc o biedniejszych, którzy chodziliby pieszo wzdłuż dróg poza terenem zabudowanym co już teraz jest plagą bo pensje niskie, koszty życia potężne, paliwo drogie więc na samochód wielu niestarcza.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć + = 12